Jak jsme Vás již informovali v předcházejících článcích, státní správa připravuje nový zákon o účetnictví, který přinese významné změny v účtování a vykazování.
Základní principy nového zákona o účetnictví
O novém zákonu o účetnictví již byla napsána spousta článků a ještě mnohem více jich určitě napsáno bude (i v rámci našich Tax News). Proto z pohledu jeho obsahu zde pouze uvedeme trendy, kterými se tento zákon bude řídit.
Základním trendem nového zákona o účetnictví je důraz na výkaznictví – důležité je, co se vykazuje navenek. Vedení účetnictví je pouze nástroj, abychom se mohli dobrat správnému výkaznictví.
Další trendy nového zákona o účetnictví:
- sjednocení koncepčního rámce mezinárodních účetních standardů (IAS) a českého účetnictví;
- příklon k IFRS jako nevyhnutelný globální trend;
- ekonomické a nikoli právní chápání světa;
- hledání přiléhavějších pojmů – například dodatečné zhodnocení namísto technické zhodnocení nebo následné znehodnocení namísto opravné položky;
- definice – zákon bude přesně definovat např. aktiva, dluhy, vlastní kapitál, výnos, náklad a mnoho dalších.
Legislativní proces – aktuální stav
Jaký je aktuální stav legislativního procesu? Základní zákon je dokončený. Dne 1. listopadu 2024 byla na webu ministerstva financí zveřejněna tzv. beta verze zákona, ve které byla oproti základní (alfa) verzi zpřehledněna struktura zákona, zapracovány připomínky legislativní rady vlády, opraveny chyby a celkový text byl zjednodušen.
Vzhledem ke komplexnosti zákona o účetnictví bude v souvislosti s ním, prostřednictvím tzv. doprovodného zákona, novelizováno asi 130 předpisů (mimo jiné občanský zákoník, zákon o oceňování majetku, zákon o přeměnách, zákon o daních z příjmů, zákon o DPH). V souvislosti s doprovodným zákonem byly připomínkovým místům zaslány žádosti o reakce. Budoucí kroky jsou uvedeny níže:
- Odpovědi z připomínkových míst mají být zaslány do 11.12.2024. Následně bude potřeba nějaký čas na jejich zpracování.
- Po zpracování připomínek by aktualizované znění mělo být předáno na legislativní radu vlády, a to do konce roku 2024. Nicméně tento termín závisí na množství připomínek a může být odložen.
- Pokud vše proběhne hladce, nový zákon o účetnictví včetně doprovodného zákona by měl být projednán Parlamentem ČR do konce června 2025.
- Pokud Parlament zákon projedná v prvním pololetí 2025, je vzhledem k jeho komplexnosti požadována minimálně jednoletá lhůta mezi platností a účinností zákona (tzv. legisvakanční lhůta). To znamená, že účinnost nového zákona o účetnictví bude nejdříve 1. leden 2027.
Nicméně, pokud Poslanecká sněmovna nestihne projednat do konce června, bude řešeno sněmovnou v novém složení až po volbách. V tomto případě je velmi pravděpodobné, že účinnost nového zákona o účetnictví bude až od 1. ledna 2028.
Několik zajímavostí na závěr
- V aktuální (beta) verzi nového zákona o účetnictví zatím vůbec nejsou přechodná ustanovení, budou teprve přidána. V tuto chvíli tedy vůbec není jasné, jak se změny promítnou na položky účtované a vykazované dle aktuálního zákona o účetnictví.
- České účetní standardy zaniknou – normativní části ČÚS budou vyzdviženy do zákona nebo vyhlášky. Části standardů, které upravují přesné účtování, zaniknou. Přesné účtování nebude legislativa řešit vůbec, ale bude pouze součástí učebnic.
- Prováděcí vyhláška bude objemnější, protože bude obsahovat například i část problematiky aktuálně řešené ČÚS.
- Prováděcí vyhláška k novému zákonu o účetnictví v tuto chvíli není vůbec napsaná.
- Ministerstvo financí zřídilo na svých webových stránkách samostatnou sekci nazvanou „Nová účetní legislativa soukromého a veřejného sektoru“, kde v budoucnu (a částečně již nyní) budete moci najít aktuální legislativu, otázky a odpovědi, jiné informační materiály a užitečné odkazy.
Pokud byste potřebovali jakékoli další informace v této oblasti, obraťte se na nás, rádi vám je poskytneme.
Napsat komentář