V průběhu července 2024 nabyla účinnosti novela zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Novela zapracovává změny přijaté směrnicí Evropského unie v oblasti přeshraničního přemístění sídla, fúze a rozdělení, zavádí nový typ rozdělení vyčleněním a přináší další změny, které mají zjednodušit procesy přeměn obchodních společností. Novela má dopady i do zákona o daních z příjmů.

Rozdělení formou vyčlenění

Dosavadní právní úprava znala pouze rozdělení odštěpením (případně rozdělení odštěpením sloučením) a nebo rozdělení rozštěpením. Po novu se k těmto typům rozdělení připojuje i rozdělení vyčleněním.

V důsledku vyčlenění rozdělovaná společnost nezaniká a vyčleněná část jejího jmění přechází výměnou za podíl:

  • na jednu nebo více nových společností, kdy se rozdělovaná společnost stává společníkem v nové společnosti nebo společnostech – hovoříme o vyčlenění se vznikem nové společnosti;
  • na jednu nebo více již existujících společností, kdy rozdělovaná společnost získá podíl na nástupnické společnosti – hovoříme o vyčlenění sloučením;
  • nebo se jedná o kombinaci obou způsobů, tedy vyčleněná část jmění přechází na již existující společnosti i na nově vznikající společnost/ti.

Od přeměny rozštěpením nebo odštěpením se vyčlenění liší tím, že společníkem nástupnické společnosti se stává přímo rozdělovaná společnost, zatímco se při rozštěpení nebo odštěpení se společníky nástupnické entity stávají společníci rozdělované společnosti.

Přeshraniční přemístění sídla

Zákon o přeměnách upravuje ponovu možnost přeshraničního přemístění sídla společnosti z České republiky do třetího státu, tedy jiného než členského státu EU či EHP a opačně. Přemístění sídla musí umožňovat právní řád třetího státu, jinak takové přemístění možné není. Podmínky přemístění jsou obdobné podmínkám přemístění sídla do nebo z členských států EU či EHP.

Daňové aspekty přeshraničního přemístění sídla

Přemístění sídla bývá spojeno se změnou daňového rezidenství. Ke změně daňového rezidenství může ale dojít i při pouhé změně místa vedení a naopak, ne vždy musí přemístění sídla vyvolat i změnu daňového rezidenství.

Dojde-li ke změně daňového rezidenství z České republiky do zahraničí, má taková společnost podle nové právní úpravy povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů, a to za období předcházející dni, od kterého své daňové rezidenství změnila, nebylo-li dosud za toto období daňové přiznání podáno (§ 38ma zákona o daních z příjmů).

Společnosti, které přemisťují své sídlo do zahraničí, jsou dále povinny sestavit ke dni předcházejícímu den zápisu přemístění sídla do (českého) obchodního rejstříku účetní závěrku (§ 366 zákona o přeměnách).  Z této účetní závěrky se následně vyjde při sestavení přiznání k dani z příjmů. Lhůta pro podání tohoto daňového přiznání činí tři měsíce od konce měsíce, do kterého spadá den předcházející dni zápisu přemístění sídla do (českého) obchodního rejstříku.

Pokud zůstane společnosti v České republice po přemístění daňového rezidentství do zahraničí stálou provozovny, bude podávat další daňové přiznání za období od přemístění sídla do konce zdaňovacího období.

Daňové odpisy při přemístění sídla do ČR

Novela  upravuje způsob odpisování hmotného majetku, který byl před změnou daňového rezidentství odepisován v zahraničí a následně bude odepisován v České republice. Společnost bude pokračovat v odepisování z přepočtené zahraniční ceny a zároveň zohlední odpisy uplatněné v zahraničí.

Společnost hmotný majetek zatřídí do odpisové skupiny podle zákona o daních z příjmů a odpisuje jej rovnoměrně příslušnou sazbou stanovenou pro další roky odpisování.

Přepočtená zahraniční cena se stanoví přepočtením ceny, ze které zahraniční společnost uplatňovala odpisy nebo zahraniční položky obdobného charakteru, kurzem užitým v účetnictví bez vlivu oceňovacích rozdílů.  Stejný kurs společnost použije pro přepočet hodnoty uplatněných odpisů.

Odpisy lze v ČR uplatnit v úhrnu do výše přepočtené zahraniční ceny snížené o odpisy nebo položky obdobného charakteru již uplatněné v zahraničí.

Daňové odpisy při přemístění sídla mimo ČR

V případě změny daňového rezidenství mimo Českou republiku uplatní společnost poloviční odpis za období předcházející dni, od kterého své daňové rezidenství změnila. Pokud společnosti v České republice zůstane stálá provozovna a v ní hmotný majetek, uplatní druhou polovinu odpisů v období následujícím po přemístění daňové rezidence.

Pokud Vás výše popsané téma zaujalo a máte zájem o bližší informace, kontaktujte nás. Rádi s Vámi jednotlivá témata projednáme.