V nedávné době byl dovršen legislativní proces na úrovni EU týkající se modernizace systému DPH. EU o něj dlouhodobě usilovala s cílem přizpůsobit DPH digitálnímu prostředí. Balíček „DPH v digitálním věku“ (VAT in Digital Age – ViDA), který výrazně mění pravidla pro výběr a administraci DPH v rámci EU prošel Evropským parlamentem, byl schválen Radou EU a 14. dubna 2025 vstoupil v platnost. Účinnost jednotlivých opatření ViDA se postupně rozloží do jednotlivých let, a to až do roku 2035.

Hlavním cílem ViDA je zefektivnění výběru daně, omezení podvodů, snížení administrativní zátěže pro plátce a usnadnění mezinárodního obchodu. Většina změn, které ViDA přináší je začleněna do novely Směrnice Rady 2006/112/ES, část je upravena formou Nařízení Rady o správní spolupráci v oblasti DPH a úpravou prováděcího Nařízení Rady k požadavkům a informacím u některých režimů DPH.

ViDA se skládá ze tří pilířů, které podstatně mění pravidla v oblasti DPH:

1) Digitální výkaznictví a povinná elektronická fakturace (od 1. 7. 2030)

Od července 2030 budou všechny přeshraniční transakce v EU podléhat novému režimu digitálního výkaznictví (Digital Reporting Requirements – DRR), který nahradí současná souhrnná hlášení. V rámci DRR se budou vykazovat přeshraniční dodání a pořízení zboží, přemístění vlastního zboží (mimo OSS) a zdanitelná plnění podléhající režimu přenesení daňové povinnosti (v rámci EU).

Jednotlivé transakce se budou vykazovat v okamžiku vystavení faktury, v případě self-billingu pak bude stanovena lhůta pěti dnů. Data nebudou předávána správci daně v agregované formě, ale po jednotlivých fakturách. Nový systém výkaznictví umožní daňovým správám jednotlivých zemí získávat okamžitá data o transakcích mezi státy EU.

Nové pravidlo zavede také povinnou elektronickou fakturaci v předepsané struktuře dle evropského standardu EN16931. Strukturovaný formát bude výhodou pro kupujícího, který bude moci přijatou fakturu automaticky zpracovat ve svém účetnictví. Faktura však bude muset obsahovat veškeré zákonem definované náležitosti.

Faktury ve formátu PDF dle nové úpravy nebudou splňovat požadavky digitálního výkaznictví, proto již nebudou moci být pro evropské transakce vystavovány. Členské státy EU však mohou i nadále povolit vystavování faktur v jiných formátech než v evropském standardu, a to pro lokální dodávky nebo dodávky do třetích zemí. Kromě definovaného formátu budou faktury povinně obsahovat bankovní údaje prodávajícího. Je očekáváno, že členské státy EU podmíní uplatnění nároku na odpočet z EU transakcí držbou platného daňového dokladu obsahujícího veškeré náležitosti.

Faktury se budou muset vystavit do 10 dnů od uskutečnění transakce, v případě souhrnných dokladů do 10 dnů od skončení kalendářního měsíce.

2) Změny pravidel pro digitální platformy (od 1. 1. 2027 a 1. 1. 2030)

Platformy (elektronická tržiště, portály apod.) se stanou domnělými dodavateli zboží a vybraných služeb poskytovaných jejich uživatelům. V praxi to znamená, že tyto platformy budou přímo odpovědné za výběr a odvod DPH místo jednotlivých poskytovatelů služeb nebo dodavatelů zboží. Toto opatření se od roku 2027 týká prodeje zboží od dodavatelů usazených mimo EU a od roku 2030 krátkodobých pronájmů ubytování (ubytování stejné osobě až na dobu 30 dnů nepřetržitě) a silniční přepravy cestujících v rámci EU. Opatření však lze aplikovat dobrovolně již od 1.7.2028.

Dle dohody lze od uplatňování tohoto zdanění upustit v případě subjektů, které jsou malými podniky, a to pouze v případě, kdy nedojde k narušení hospodářské soutěže.

3) Rozšíření režimu OSS a režimu přenesení daňové povinnosti (od 1.1.2027 a 1.7.2028)

Od roku 2027 se postupně rozšíří režim jednoho správního místa (One-Stop-Shop – OSS). Rozšíření se týká dodání elektřiny, plynu, tepla, chladu, dodání zboží na palubách lodí, letadel a vlaků a dodání zboží s instalací.

Nově budou v režimu OSS také vykazovány i přesuny vlastního zboží mezi členskými státy EU, kdy přemístění zakládá plný nárok na odpočet DPH. Intrakomunitární přemístění zboží bude v členském státě ukončení přepravy osvobozeno od DPH, a nezaloží tak povinnost DPH registrace vlastníka zboží. Následné lokální dodání zboží neusazenou osobou plátci DPH v dané zemi bude povinně podléhat režimu přenesení daňové povinnosti. Pokud nebude ve státě ukončení přepravy registrován ani příjemce, ani poskytovatel plnění, bude se nově povinně registrovat k DPH příjemce plnění.

V souvislosti se změnami v OSS pozbude účelu režim skladu, tzv. call-off stock, a proto bude od 1.7.2028 zrušen.


Závěr

Balíček ViDA přinese významné změny a výzvy zejména pro podniky působící napříč EU. Ačkoliv hlavním cílem ViDA je harmonizace a zjednodušení pravidel v oblasti DPH, přechodné období do roku 2035 může přinést určité komplikace v podobě rozdílů v národních pravidlech v oblasti DPH. České podniky by proto měly včas zahájit přípravy na implementaci nových pravidel, zejména v oblasti IT systémů, účetních software, interních procesů a compliance.


✉ Sledujte naše Tax News pro další aktuality z oblasti účetnictví, daňového práva a judikatury Nejvyššího správního soudu.