Významná novela zákona o DPH, která přináší 460 novelizačních bodů, byla dnes podepsána Prezidentem České republiky. Novela, přinášející významné změny v DPH účinné od 1. ledna 2025, vyjde do konce roku ve Sbírce zákonů. Již se stává tradicí, že jsou nám novely zákona o DPH nadělovány Sbírkou zákonů pod vánoční stromeček nebo těsně před koncem roku. V letošním roce tomu bohužel nebude jinak.

V našem speciálním daňovém newsletteru pro Vás shrnujeme zásadní změny v oblasti DPH, z nichž se většina dotkne každého českého plátce. Pokud budete mít zájem s námi nastalé změny detailněji prodiskutovat, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám na novelu zákona o DPH připravíme i na míru ušitý seminář.

Co nás v DPH vánočním dárečku čeká?

  1. Změny v registraci k DPH

Obrat plátce daně se nově bude počítat za období kalendářního roku a budou do něj započítávána i tzv. „fiktivní plnění“ (bezúplatná plnění nebo přesuny vlastního zboží do EU). Novela zavádí dvojí limit pro plátcovství:

  • tuzemský obrat ve výši 2.000.000 Kč, po jehož překročení se osoba stává plátcem od 1. dne následujícího kalendářního roku (za podmínky, že nepřekročí obrat dle bodu 2) a
  • unijní obrat ve výši 2.536.500 Kč, po jehož překročení je osoba plátcem hned od dalšího kalendářního dne.

Přihláška k registraci k DPH musí být podána v 10 pracovních dnech po překročení obratu, a to v obou výše zmíněných případech. I nadále zůstává možnost registrovat se k DPH dobrovolně před dosažením obratu.

  1. Zvláštní režim pro malé podniky

Novela zavádí speciální režim pro osoby neusazené v České republice, které zde uskutečňují zdanitelná plnění. Při registraci do zvláštního režimu pro malé podniky je v zahraničí usazená osoba osvobozena od povinné registrace v ČR pokud:

  1. její obrat v EU nepřekročí v příslušném ani bezprostředně předcházejícím kalendářním roce částku 100 000 EUR,
  2. její obrat ve státě, ve kterém chce využít, nebo využívá režim pro malé podniky (tzv. stát osvobození), nepřesáhne v tomto státě definovaný tuzemský obrat, a
  3. splní další podmínky stanovené státem osvobození.

Režim pro malé podniky mohou využívat i české osoby podnikající v EU.

  1. Sedmiletá lhůta pro opravu základu daně

Lhůta pro opravu základu daně se od roku 2025 prodlužuje ze tří na sedm let. Nově začne lhůta pro opravu daně běžet posledním dnem kalendářního roku, ve kterém vznikla povinnost přiznat daň z původního zdanitelného plnění. Na rozdíl od současné úpravy nebude lhůta pro opravu daně stavěna po dobu soudních a dalších řízení.

  1. Zkrácení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet

Současná tříletá lhůta pro uplatnění nároku na odpočet DPH se zkracuje na dva roky. Mění se i okamžik, od kterého lhůta pro uplatnění nároku na odpočet DPH běží. Od roku 2025 zanikne možnost uplatnění nároku na odpočet DPH uplynutím druhého kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém nárok na odpočet DPH vznikl. Po uplynutí dvouleté lhůty bude i nadále možno uplatnit nárok na odpočet DPH u plnění v režimu přenosu daňové povinnosti, kde vznikla plátci povinnost odvést daň.

  1. Vrácení odpočtu DPH u neuhrazených závazků

Ne příliš příjemnou novinkou pro plátce DPH je zavedení povinnosti vrácení odpočtu DPH u závazků, které jsou více jak 6 měsíců po splatnosti. Lhůta pro úhradu závazku začne běžet od konce měsíce, kdy byl závazek splatný, a skončí uplynutím 6 měsíců po tomto datu. Pokud do té doby plátce závazek neuhradí, bude muset vrátit DPH uplatněnou z předmětného závazku, a to za zdaňovací období, kdy uplynula šestiměsíční lhůta. Jakmile bude závazek uhrazen, může si plátce znovu požádat o příslušný nárok na odpočet DPH.

  1. Nedobytné pohledávky

Díky novým pravidlům by mělo být pro věřitele snadnější získat zpět DPH zaplacenou z nedobytných pohledávek. Kromě jiného novela přináší i výrazně benevolentnější způsob opravy základu daně u pohledávek do 10 000 Kč, které jsou více než 6 měsíců po splatnosti.

Mezi další změny, které novela zákona o DPH od 1. ledna 2025 přináší patří například:

  • Nová pravidla pro zdanění virtuálních účastí na kulturních, sportovních, vzdělávacích aj. akcích
  • Upravená pravidla pro zdanění dlouhodobě poskytovaných služeb (po více jak 12 měsíců)
  • Změna ve zdanění některých služeb (např. reklama, poradenství apod.) poskytovaných osobám nepovinným k dani usazeným mimo EU v případě, kdy je služba skutečně využita v ČR
  • Nemožnost uplatnění nároku na odpočet DPH u dovozu zboží nevlastníkem
  • Přeřazení vybraných zdravotnických prostředků a přístrojů do snížené sazby DPH, osvobození od DPH u letáků a brožur
  • Aplikace sazby DPH u dodání vzájemně rovnocenného od sebe neoddělitelného zboží
  • Vymezení podmínek pro aplikaci třístranného obchodu (daňové doklady vystavované prostřední osobou)
  • Nový přístup k self-billingu
  • Vymezení základu daně při dodání nemovitosti zaměstnancům nebo osobám blízkým – základem daně je cena obvyklá
  • Zrušení institutu majetku vytvořeného vlastní činností
  • Změny ve skupinové registraci
  • Rozšíření odpočtu DPH při registraci u nedokončeného majetku
  • Rozšíření dobrovolného zdanění nájmu nemovitosti – může být zdaněn i nájemci registrovanému v jiném státě EU (a neregistrovanému v ČR)
  • Zvýšení limitu pro změnu zdaňovacího období (obrat 15.000.000 Kč za rok)
  • Evidence obchodního majetku bude pro plátce povinná
  • Změny v ručení příjemce zdanitelného plnění
  • Zavedení povinného zmocněnce pro doručování u zahraničních osob
  • Zrušení limitu odpočtu DPH u sportovních automobilů s pořizovací cenou přes 2 mil. Kč

Novela obsahuje i řadu novelizačních bodů týkajících se změn v oblasti nemovitostí, které budou účinné od 1. července 2025, a změn v osvobození u finančních činností a vracení DPH zahraničním osobám, které budou účinné od 1. ledna 2026. O těchto změnách Vás budeme informovat v některých z našich dalších Tax News.