Režim dohod o provedení práce zaznamenal v průběhu roku 2024 několik změn. Další plánované změny, které měly být původně účinné od 1.1.2025, byly nakonec zrušeny. V následujícím článku rekapitulujeme změny, které nastaly již v průběhu roku 2024, a komentujeme stav od 1. 1. 2025.
Dovolená u DPP
S účinností od 1. 1. 2024 vzniklo zaměstnancům pracujících na DPP právo na dovolenou, a to za splnění příslušných podmínek.
Aby nárok na dovolenou u dohodářů nastal, musí pracovněprávní vztah zaměstnance k zaměstnavateli v příslušném kalendářním roce trvat nepřetržitě alespoň 4 týdny a zaměstnanec musí odpracovat alespoň 4násobek své tzv. „fiktivní“ týdenní pracovní doby, za kterou se považuje doba v délce 20 hodin. Dohodář tak musí odpracovat pro účely dovolené alespoň 80 hodin v příslušném kalendářním roce. Obě podmínky musí být splněny současně.
Nebude-li mít zaměstnanec možnost si dovolenou vyčerpat ve svém volnu, zaměstnavatel mu za ni po skončení práce podle dohody poskytne náhradu mzdy. Je dobré vědět, že za dobu čerpání dovolené vzniká zaměstnanci u DPP další nárok na dovolenou. Pro zaměstnavatele je tedy výhodnější poskytnout náhrady mzdy po skončení práce.
Dny čerpané dovolené se ale nezapočítávají do maximálního rozsahu práce 300 hodin v kalendářním roce. Odpověď na tuto otázku a další užitečné informace v souvislosti s dohodami lze najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí ZDE. Příklad výpočtu náhrady mzdy převzatý z webu MPSV:
Zaměstnanec na základě DPP v roce 2024 fakticky odpracoval 300 hodin a dále čerpal 29 hodin dovolené. Pro účely dovolené zaměstnanec odpracoval v tomto roce 329 hodin, neboť i dobu zameškanou z důvodu čerpání dovolené považujeme za výkon práce, tj. zahrneme ji do odpracované doby pro účely dovolené. Zaměstnanci za odpracování 16 celých násobků fiktivní TPD (329 : 20 = 16,45) vznikne při 4týdenní výměře dovolené právo na 25 hodin dovolené (16/52 × 20 × 4 = 24,62), při 5týdenní výměře dovolené pak vznikne právo na 31 hodin dovolené (16/52 × 20 × 5 = 30,77).
Měsíční hlášení dohod o provedení práce
S účinností od 1. 7. 2024 vznikla zaměstnavatelům se zaměstnanci s DPP povinnost oznamovat na správu sociálního zabezpečení každý měsíc údaje o těchto dohodářích bez ohledu na výši jejich příjmů z DPP. Toto měsíční hlášení zaměstnavatel podává na předepsaném tiskopisu (Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce) vždy do 20. dne následujícího měsíce. V hlášení se uvádějí i zaměstnanci na DPP, kteří v daném měsíci měli nulový příjem. Tento výkaz se podává i po 1. 1. 2025.
Zrušení režimu oznámené dohody
V původním návrhu zákona pro rok 2025 se počítalo s tzv. režimem hlášené dohody, kdy by existovaly dva limity pro odvody pojistného u DPP. Tento režim by vyžadoval, aby dohody o provedení práce, jejichž příjem překročí 25 % průměrné mzdy (pro rok 2025 částka 11 500 korun), byly hlášeny na Českou správu sociálního pojištění (ČSSZ). Zaměstnanci by mohli mít pouze jednu takovou dohodu, přičemž ostatní souběžné dohody by podléhaly nižšímu limitu.
Tento návrh se však ukázal jako příliš administrativně náročný, nepřinesl by očekávaný efekt a byl zrušen.
Zvýšení limitu pro odvod pojistného
Dohody o provedení práce podléhají od 1. 1. 2025 odvodům na pojistného na sociální a zdravotní pojištění od limitu 11.500 Kč u jednoho zaměstnavatele, což je částka stanovená jako 25 % průměrné mzdy. V roce 2024 byl tento limit 10.000 Kč. Pro úplnost doplňujeme, že u DPČ se limit pro odvody zvyšuje na 4.500 Kč (z původních 4.000 Kč). Tato změna souvisí rovněž s rostoucí průměrnou mzdou.
Platí stejně jako v minulosti, že pro aplikace pojištění se v příslušném měsíci sčítají příjmy zaměstnance, který má u jednoho zaměstnavatele uzavřeno více DPP. Příjmy z DPP, které má zaměstnanec uzavřené u různých zaměstnavatelů, se nesčítají. K příjmům z DPP se nepřičítají příjmy z jiných pracovněprávních vztahů (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti), ani kdyby je zaměstnanec uzavřel u stejného zaměstnavatele.
Účast na pojištění vzniká již dosažením limitu 11.500 Kč, nikoliv až jeho překročením. V tomto se nová úprava odlišuje od stavu do konce roku 2024, kdy účast na pojištění vznikala až po překročení limitu 10.000 Kč. Bližší informace lze nalézt na stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Zdanění příjmů z DPP
Ruku v ruce se zvýšením limitu pro odvod pojistného jde i zdanění příjmů dohodářů. Příjmy z DPP do 11.500 Kč měsíčně budou podléhají srážkové dani, pokud zaměstnanec nepodepsal prohlášení k dani. Při překročení tohoto limitu nebo při podepsaném prohlášení se uplatňuje zálohová daň.
Pokud Vás uvedené změny zaujaly a máte zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.
Napsat komentář